האם אזרח ישראלי שמתגורר בחו"ל בשל רילוקיישן ישלם מס רכישה כמו תושב חוץ או כמו תושב ישראלי?

אני אזרח ישראל המתגורר כרגע בחו"ל בשל רילוקיישן. בכוונתי לשוב ארצה, אך טרם שובי ארצה אני מעוניין לרכוש דירה. מה יהיה שיעור מס הרכישה שאשלם?

כדי לענות על השאלה עלינו לבחון האם מי שנמצא ברילוקיישן עונה על ההגדרה של תושב חוץ או האם ניתן להגדיר כי מרכז חייו הוא בישראל. 

מס רכישה תושב חוץ

כדאי לדעת:

מס רכישה מבדיל בין תושב ישראל לבין תושב חוץ מבחינת הזכאות ליהנות מהטבות כדוגמת מדרגות מס רכישה לדירה יחידה.

מבחן מרכז החיים לקביעת הגדרת תושב ישראל

הבדיקה האם מרכז חייו של יחיד בשנת מס בישראל נבחנת לפי הקריטריונים הבאים (תיקון 132 לסעיף 1 בפקודת מס הכנסה):

(א)אם שהה בישראל בשנת המס 183 ימים או יותר;
(ב)אם שהה בישראל בשנת המס 30 ימים או יותר, וסך כל תקופת שהייתו בישראל בשנת המס ובשנתיים שקדמו לה הוא 425 ימים או יותר.

תושב חוזר ותיק ועולה חדש

תחת הגדרת תושב ישראל נמצאות גם שתי הגדרות רלוונטיות ומעניינות נוספות:  

סעיף 9(ג1ג)(4) (ב) לחוק מיסוי מקרקעין מגדיר "תושב ישראל" כמי שחי ומתגורר בישראל, וכמי שבתוך שנתיים מיום רכישת הדירה היה לתושב ישראל לראשונה או לתושב חוזר ותיק.

  • תושב חוזר ותיק –  יחיד ששב והיה לתושב ישראל לאחר שהיה תושב חוץ במשך עשר שנים רצופות לפחות.
  • תושב ישראל לראשונה –  עולה חדש.

מי שבתוך שנתיים מיום רכישת  הדירה היה לתושב ישראל לראשונה או לתושב חוזר ותיק נכנס להגדרה של תושב ישראל.

לכן, אם שהיתם בחו"ל למשך 10 שנים רצופות לפחות תוכלו לרכוש דירה בארץ ולהנות משיעור מדרגות מס רכישה של דירה יחידה טרם שובכם, כל עוד תחזרו ארצה תוך שנתיים מיום הרכישה.

האם תושב חוץ שחוזר מרילוקיישן יכול לקבל הטבות מס רכישה?

תושב חוץ אינו זכאי לרכוש דירה בישראל לפי מדרגות מס רכישה דירה יחידה גם אם אין לו דירה בישראל.

המשמעות היא שתושב ישראל שעזב והפך תושב חוץ לתקופה של פחות מ- 10 שנים, לא כלול בהגדרה ולא ייהנה ממדרגות מס רכישה של דירה יחידה. הוא יידרש לשלם 8% על כל השווי אפילו אם יעלה תוך שנתיים מהרכישה לישראל.

מה כדאי לעשות? 

במקרה כזה עדיף להגיע תחילה ארצה, לוודא שמקבלים בחזרה את ההגדרה של תושב ישראל ורק אז לרכוש דירה.

האם בעלות על דירה בחו"ל משנה לעניין מס רכישה?

דירה בחו"ל איננה דירה לעניין מס רכישה. מי שברשותו דירה בחו"ל יכול ליהנות ממדרגות מס רכישה דירה יחידה כל עוד הוא עומד בתנאים.

30 דצמבר, 2021

עורכת דין יסמין צח - נדלן ומיסוי מקרקעין

נעים מאוד, אני יסמין

ליצירת קשר: