מס שבח ורכישה בהעברת זכות במקרקעין בין אחים

האם אני יכול להעביר לאחי זכות במקרקעין ללא תמורה / במתנה ולהנות מפטור ממס שבח ואחי, מקבל המתנה, יוכל להנות מהטבה של 1/3 מס רכישה?

מבחינת מס שבח: קירבה זו לא דיי בה כדי להטיב מבחינת מס השבח במתנה בין אחים.

האח נותן המתנה יוכל ליהנות מפטור ממס שבח רק בסיטואציה של העברת מתנה בין האחים במקרקעין שהתקבלו כירושה מהוריו, וזאת לפי ס' 62 לחוק מיסוי מקרקעין.

מבחינת מס רכישה: האח מקבל המתנה יוכל ליהנות מהטבת המס רכישה ולשלם רק 1/3 מס רכישה מהמס שהיה צריך לשלם בגין העברה זו גם אם מדובר במקרקעין שאינם התקבלו בירושה לאח נותן המתנה. 

מס שבח ומס רכישה -העברת זכות במקרקעין בין אחים

העברה בין אחים שלא במסגרת ירושה:​

אח מוכר לאחותו את דירתו היחידה ללא תמורה (מחילה על תמורה).

מבחינת מס שבח: זו אינה דירת ירושה ועל כן לא יינתן עבורה פטור לפי סעיף 62 (הגדרת "קרוב" כוללת אחים רק בדירת ירושה).
עם זאת, משום שמדובר בדירתו היחידה של האח נותן המתנה, הוא יכול לעשות שימוש בפטור האישי שלו לפי סעיף 49 ב(2) (דירה יחידה). 

מבחינת מס רכישה: האחות מקבלת המתנה כן נכנסת בהגדרת קרוב לעניין מס הרכישה במתנה ולכן תוכל לבקש 1/3 מס רכישה

⇐ זהו תכנון מס לגיטימי.

 

עוד על העברה בין אחים במדריך המלא >> 

2 מרץ, 2022

עורכת דין יסמין צח - נדלן ומיסוי מקרקעין

נעים מאוד, אני יסמין

ליצירת קשר: