איך מקבלים פטור ממס שבח לתושב חוץ במכירת דירה יחידה?

אני תושב חוץ וברצוני למכור את דירתי היחידה שבישראל. האם בתור תושב חוץ אוכל לקבל פטור ממס שבח במכירת דירה יחידה?

מתי יינתן פטור ממס שבח לתושבי חוץ?

קבלת פטור ממס שבח לתושב חוץ במכירת דירה יחידה ניתנת מותקף סעיף 49א(א) לחוק מיסוי מקרקעין, ובתנאי שאין בבעלות תושב החוץ או בחזקת התא המשפחתי שלו דירה נוספת, בישראל או בארץ מושבו.  

להרחבה בנושא: מהי חזקת התא המשפחתי?

מה צריך כדי לקבל את הפטור?

כדי לקבל את הפטור למכירת דירה יחידה ללא חבות במס שבח, צריך:

1. לעמוד בכל התנאים לפטור ממס שבח לפי סעיף 49ב(2) לחוק מיסוי מקרקעין

2. להביא אישור שאין לך דירה במדינת התושבות שלך מטעם רשות המס המקומית. 

רשות מיסוי מקרקעין מודעת לכך כי מדינות רבות לא מנפיקות אישור זה, ומגדירה בהוראת ביצוע 5/2013 אילו מסמכים חלופיים ניתן להפיק במקום באותן מדינות.

מה יהיה מס השבח במקרה בו יש דירת מגורים במדינת התושבות?

רבים מקרב תושבי החוץ שפונים אליי לצורך ליווי במכירת דירתם הם בעלי דירה בארץ מושבם, שירשו דירה או קיבלו אותה בהעברה מקרוביהם, וכעת מעוניינים למכור אותה. 

הבעלות על הדירה בארץ מושבם מונעת מהם את הזכות ליהנות מהטבת הפטור ממס שבח לתושבי חוץ, שכן הדירה המוצעת למכירה בישראל אינה נחשבת בתור דירה יחידה. 

במקרה בו לא ניתן לקבל פטור ממס שבח, כדאי לדעת: 
בעת מכירת דירה שאינה פטורה, תושב חוץ יהיה זכאי לחישוב מס ליניארי מוטב.

פטור ממס שבח לתושב חוץ

9 ספטמבר, 2021

עו"ד יסמין צח - עורך דין נדל"ן

נעים מאוד, אני יסמין

ליצירת קשר: